Kvaliteta zraka

Jeste li znali da kroz klima uređaj prođe sav zrak iz zatvorene prostorije i to više puta dnevno? Zrak koji se nalazi u prostoriji dolazi izvana te sa zrakom dolaze i lebdeće čestice od ispušnih plinova, čađe, prašine, peludi … U većim gradovima, pogotovo u područjima s frekventnijim prometom, zrak je još zagađeniji i ima znatno veći udio lebdećih čestica.

Haier već godinama razvija dodatne funkcije za pročišćavanje zraka u klima uređajima kako bi korisnicima omogućio svjež i pročišćen zrak u njihovim domovima. Haier je predstavio inovativnu funkciju Frost Clean koja predstavlja automatsko samočišćenje klima uređaja hladnom ekspanzijom. Frost Clean funkcija radi na način da zaledi površinu isparivača te se s otapanjem učinkovito uklanjaju nečistoće i bakterije.

  • svi modeli imaju inovativnu funkciju Frost Clean – 99,9% dezinficirani zrak
  • pametni senzori za kvalitetu zraka (uz model Haier jade – uskoro u prodaji)
  • svi modeli imaju ionski srebrni premaz na isparivaču – ionsko srebro djeluje kao antiseptik jer su ioni srebra aktivni i prodiru kroz membranu bakterija
  • antibakterijski paneli (uz model Flexis mat verzija)
  • elektrostatički filter - uklanja sve nečistoće i najsitnije čestice uz pomoć elektrostatičkog naboja (uz model Haier jade – uskoro u prodaji)
  • 3M filter - osigurava 100% pročišćen zrak od vlasi kose, sitne prašine, peludi i ostalih drugih vidljivih i nevidljivih čestica (dolazi kao opcija)

Frost Clean Funkcija 

Haier klima uređaj, model Jade ima inovativni senzor u unutarnjoj jedinici klima uređaja koji upozorava korisnika na kvalitetu zraka. Previše čestica prašine u prostoriji aktiviri senzor i na displayu unutarnje jedinice pokazuje upozorenje (Crvena boja – zrak nije kvalitetan / Zelena boja – zrak je kvalitetan). Senzor za kvalitetu zraka ima mogućnost prepoznati najsitnije čestice prašine (PM2.5). 


Testiranje čistoće klima uređaja s funkcijom Frost Clean nakon 2 godine korištenja

A kakva je kvaliteta zraka u Zagrebu?

Stručnjaci za Jutarnji: 'Kad se u gradu zadržava magla, čestice ne mogu otići' ...

U Zagrebu su u četvrtak 16.1.2020. objavljeni novi rezultati mjerenja zagađenja zraka. Mjerne stanice Zagreb-1, Zagreb-2 i Zagreb-3 pokazale su da je indeks kvalitete zraka u Zagrebu bio loš ili vrlo loš, a razlog su povećane vrijednosti lebdećih čestica PM10 koje danima zagađuju zrak.

Tomislav Ćorić, ministar zaštite okoliša i energetike, u četvrtak je uoči sjednice Vlade kazao da ga situacija s onečišćenim zrakom brine, ali da se radi o nečemu što se događa iz godine u godinu.

- Ovo nije ništa što je izvan standardnih godišnjih gabarita, jednostavno imate određen broj dana tijekom godine kada imamo maglu i atmosferske prilike takve da i zima i ogrjevna sezona utječu na to da je količina i koncentracija PM10 čestica iznad graničnih vrijednosti - rekao je Ćorić te dodao je kako kao ministar zaštite okoliša po tom pitanju ne može ništa.

Tekst je preuzet s portala www.jutarnji.hr (ovdje pročitajte cijeli tekst - ŠTO SE TO DOGAĐA S KVALITETOM ZRAKA)

Vodič kroz kratice koje Zagrepčane muče zbog loše kvalitete zraka:

PM10, PM2,5, SO2, NO2, O3 i CO oznake su s kojima se Zagrepčani posljednjih dana često susreću i na njih obraćaju pažnju više nego inače. Razlog je onečišćenje zraka prvenstveno česticama PM10, čija je koncentracija od početka godine veća od uobičajenih prosječnih dnevnih vrijednosti. I dok stručnjaci smiruju javnost i uvjeravaju da nema opasnosti za zdravlje, građani institucijama - ne vjeruju previše. U tportalovu vodiču donosimo značenje nekih oznaka, kao i prikaz vrijednosti koje ne bi smjele biti prekoračene

Čestice PM10

Vjerojatno je najspominjanija oznaka posljednjih dana. PM označava particulate matter dok 10 predstavlja veličinu čestice u mikrometrima. Riječ je o kombinaciji krutih i tekućih tvari koje lebde u zraku, mikroskopski su sitne i ne mogu se vidjeti golim okom. Ulaze u dišne putove, kroz alveole mogu dospjeti u krvotok i prouzročiti štetu, naročito ako na sebi imaju vezane štetne spojeve poput metala. Stručnjaci kažu da nastaju prije svega zbog loženja na kruta goriva, ispušnih plinova automobila i industrije. Tijekom 24 sata njihova prosječna granična vrijednost, iznad koje kvaliteta zraka postaje nešto lošija, iznosi 50 μg/m3. U Zagrebu je jučer bila 58,55 μg/m3, a u prva dva tjedna 99,80 μg/m3.

Čestice PM2,5

Manje od prethodnih, a samim tim i opasnije. Uzročnici koji dovode do njih isti su kao i u slučaju PM10. Granična vrijednost koju njihova količina ne bi smjela prelaziti je 25 μg/m3 u kalendarskoj godini.

Tekst je preuzet s portala www.tportal.hr (ovdje pročitajte cijeli tekst -Vodič kroz kratice koje Zagrepčane muče zbog loše kvalitete zraka)